Themes - Hello Elementor - en to ro translation catalogue (88 entries)

note: Description of the theme
en: Hello Elementor is a lightweight and minimalist WordPress theme that was built specifically to work seamlessly with the Elementor site builder plugin. The theme is free, open-source, and designed for users who want a flexible, easy-to-use, and customizable website. The theme, which is optimized for performance, provides a solid foundation for users to build their own unique designs using the Elementor drag-and-drop site builder. Its simplicity and flexibility make it a great choice for both beginners and experienced Web Creators.
ro: Hello Elementor este o temă WordPress ușoară și minimalistă, care a fost creată special pentru a funcționa perfect cu modulul constructor de site-uri Elementor. Tema este gratuită, open-source și concepută pentru utilizatorii care doresc un site web flexibil, ușor de utilizat și personalizabil. Tema, care este optimizată pentru performanță, oferă o bază solidă pentru ca utilizatorii să își construiască propriile modele unice folosind constructorul de site-uri prin trage și plasează Elementor. Simplitatea și flexibilitatea sa o fac o alegere excelentă atât pentru începători, cât și pentru creatorii web experimentați.

en: Get Elementor Pro
ro: Ia Elementor Pro

en: Hello Theme Header
ro: Antet temă Hello

note: translators: %s: Link that opens the theme settings page.
en: Note: Hiding all the elements, only hides them visually. To disable them completely go to <a href="%s">Theme Settings</a> .
ro: Notă: Ascunzând toate elementele, le ascunde doar vizual. Pentru a le dezactiva complet, accesează <a href="%s">Setări temă</a> .

en: Hello Theme Footer
ro: Subsol temă Hello

en: Learn More
ro: Află mai multe

en: Customize and style the builtin Hello Theme’s cross-site header & footer from the Elementor "Site Settings" panel.
ro: Personalizează și stilizează antetul și subsolul încrucișate ale temei Hello încorporate din panoul „Setări site” Elementor.

en: Start Designing
ro: Începe proiectarea

en: Customize your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
ro: Personalizează-ți antetul și subsolul încrucișate din panoul „Setări site” Elementor.

en: Style cross-site header & footer
ro: Stil antet și subsol încrucișate

en: Activate header & footer experiment
ro: Activează antetul și subsolul experimentale

en: Design your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
ro: Proiectează-ți antetul și subsolul încrucișate din panoul „Setări site” Elementor.

en: Style using Elementor
ro: Stilizează folosind Elementor

en: Create cross-site header & footer using Elementor.
ro: Creează antet și subsol încrucișate folosind Elementor.

en: Header & Footer
ro: Antet și subsol

en: Once you download and activate the plugin, you are only one click away from building an amazing website.
ro: Odată ce descarci și activezi modulul, ești la doar un clic distanță de a construi un site web uimitor.

en: Once you activate the plugin, you are only one click away from building an amazing website.
ro: Odată ce activezi modulul, ești la doar un clic distanță de a construi un site web uimitor.

en: The Hello Theme is a lightweight starter theme that works perfectly with the Elementor award-winning site builder plugin.
ro: Tema Hello este o temă de pornire ușoară, care funcționează perfect cu modulul premiat de construcție a site-urilor Elementor.

en: Theme Settings
ro: Setări temă

en: Hello Theme Settings
ro: Setări temă Hello

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's title
ro: Mergi la <a href="%s">Identitate site</a> pentru a gestiona titlul site-ului tău

en: Explore Elementor Site Builder Plugin
ro: Explorează modulul de construit site-uri Elementor

en: Upgrade
ro: Actualizează

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Create Header
ro: Creează un antet

en: Create a custom header with the Theme Builder
ro: Creează un antet personalizat cu Constructor de teme

en: Create a custom header with multiple options
ro: Creează un antet personalizat cu opțiuni multiple

en: Toggle Color
ro: Comută culoarea

en: None
ro: Nimic

note: translators: %d: Breakpoint number.
en: Tablet (< %dpx)
ro: Tabletă (< %d px)

note: translators: %d: Breakpoint number.
en: Mobile (< %dpx)
ro: Mobil (< %d px)

en: Breakpoint
ro: Punct de oprire

en: Dropdown
ro: Listă derulantă

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Menu Layout
ro: Aranjament meniu

en: Create Footer
ro: Creează un subsol

en: With the Theme Builder you can jump directly into each part of your site
ro: Cu Constructor de teme poți să mergi direct la fiecare parte a site-ului

en: Create a custom footer with the Theme Builder
ro: Creează un subsol personalizat cu Constructor de teme

en: Upgrade to Elementor Pro and enjoy free design and many more features
ro: Actualizează la Elementor Pro și ai design gratuit și multe alte funcționalități

en: Create a custom footer with multiple options
ro: Creează un subsol personalizat cu opțiuni multiple

en: All rights reserved
ro: Toate drepturile rezervate

en: Color
ro: Culoare

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
ro: Modificările vor fi vizibile în previzualizare doar după reîncărcarea paginii.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
ro: Pentru a-ți administra meniurile, mergi la <a href="%s" target="_blank">ecranul Meniuri</a>.

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
ro: Pentru a crea un meniu nou, mergi la <a href="%s" target="_blank">ecranul Meniuri</a>.

en: There are no menus in your site.
ro: Nu ai meniuri pe site-ul tău.

en: — Select a Menu —
ro: - Selectează un meniu -

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's tagline
ro: Pentru a administra sloganul site-ului tău, mergi la <a href="%s">Identitate site</a>

en: Typography
ro: Tipografice

en: Text Color
ro: Culoare text

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's logo
ro: Pentru a administra logoul site-ului, mergi la <a href="%s">Identitate site</a>

en: Logo Width
ro: Lățime logo

en: Title
ro: Titlu

en: Type
ro: Tip

en: Background
ro: Fundal

en: Gap
ro: Decalaj

en: Content Width
ro: Lățime conținut

en: Full Width
ro: Lățime completă

en: Boxed
ro: Încasetat

en: Width
ro: Lățime

en: Centered
ro: Centrat

en: Inverted
ro: Inversat

en: Default
ro: Implicit

en: Layout
ro: Aranjament

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Menu
ro: Meniu

en: Tagline
ro: Slogan

en: Hide
ro: Ascunde

en: Show
ro: Arată

en: Site Logo
ro: Logo site

en: Hello Theme Header & Footer
ro: Antet și subsol temă Hello

en: Get Elementor
ro: Obține Elementor

en: Footer
ro: Subsol

en: Header
ro: Antet

en: Thanks for installing the Hello Theme!
ro: Îți mulțumim că ai instalat tema Hello!

en: Install Elementor
ro: Instalează Elementor

en: Activate Elementor
ro: Activează Elementor

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments
en: %1$s Response | %1$s Responses
ro[0]: %1$s răspuns
ro[1]: %1$s răspunsuri
ro[2]: %1$s de răspunsuri

[ctx: comments title]
en: One Response
ro: Un răspuns

note: Translators: HTML arrow
en: newer %s
ro: mai noi %s

note: Translators: HTML arrow
en: %s older
ro: %s mai vechi

en: It seems we can't find what you're looking for.
ro: Se pare că nu putem găsi ceea ce cauți.

en: Search results for:
ro: Rezultate de căutare pentru:

en: Home
ro: Prima pagină

en: Tagged
ro: Etichetat

en: It looks like nothing was found at this location.
ro: Se pare că nu este nimic la această locație.

en: The page can&rsquo;t be found.
ro: Pagina nu poate fi găsită.

note: Author of the theme
en: Elementor Team
ro: Echipa Elementor
